Pierwsza Sobota Miesiąca,  6 listopada 2010 r godzina 15:57, Figura Chrystusa Króla stoi już w Świebodzinie

   

 

 

godz. 10.34 - Idzie, idzie, patrzcie, ramiona się już ruszają - zauważa pan Ryszard. Rzeczywiście w tej chwili zaczęło się podnoszenie ramion. Na razie uniesione są na niewielką wysokość, ale systematycznie i powoli wędrują w górę Co tu się dzieje! Poruszenie, komentarze. - Tak, i łzy - przyznaje pan Ryszard.  To już na pewno ten moment. Naprężają się też bowiem boczne liny, które będą naprowadzały tę część na pomnik.


godz. 10.54 Co to się działo, kiedy podniosły się ramiona. Ludzie nie wiedzieli, jak będą skierowane, bo były przodem do korpusu. - Ja nie chcę żeby był obrócony w stronę Zielonej Góry. Niech tu patrzy, na Świebodzin - ktoś rzucił. No i stało się. Precyzyjnymi manewrami odwrócono ramiona w taki sposób, że będą skierowane na Świebodzin. W tej chwili znajdują się one już w połowie wysokości korpusu.


godz. 10.59 Jak się dowiedzieliśmy, wraz z ramionami do góry wędruje dwóch alpinistów. Są w środku i to oni będą ustawiali ramiona na korpusie. Dowiedzieliśmy się, że pochodzą z Żagania.

 

godz. 12.15 Trwa montowanie ramion na korpusie. Prawa strona jest już osadzona niemal do końca. Do opuszczenia lewego ramienia brakuje jeszcze około metra, jak można osądzić to z dołu. Na placu przed pomnikiem coraz mniej ludzi. Mieszkańcy powiedzieli nam, że idą tylko coś zjeść i wrócą. Bo to zbyt ważna i historyczna chwila dla Świebodzina, żeby w tym nie uczestniczyć.

 

godz. 12.35 Do osadzenia się ramion brakuje jeszcze około półtora metra, może mniej. Jak powiedzieli nam znawcy, to bardzo dobrze, ponieważ, oznacza to, że element powoli się wpasowuje. Potrwa to około 1,5 godziny. Później zacznie się montowanie ostatniego elementu - głowy.


godz. 13.15 Ramiona już osadziły się na korpusie. W środku cały czas trwa ich montowanie.

godz. 13.50 Za około godzinę zacznie się montowanie ostatniego elementu pomnika Chrystusa Króla, głowy.


godz. 14.30 Za chwilę zacznie się montowanie ostatniego elementu pomnika Chrystusa Króla. W tej chwili na głowę wraz z koroną zakładane są specjalne liny. Blisko tego elementu statui jest już ramię dźwigu. Okoliczni mieszkańcy wyraźnie czuwają nad tym co się dzieje na placu budowy. Przed chwilą było tu pusto a teraz ludzi przybywa, ciągną całymi rodzinami.

 

godz. 15.00 W tej chwili trwa demontaż platformy, dzięki której dźwig mógł równomiernie podnieść ramiona. Zdjęto już deski, za chwilę będzie rozmontowywana konstrukcja. Rozbiórka tej platformy nie mogłaby być możliwa przed zamocowaniem głowy.


godz. 15.36 Platforma, która posłużyła do podniesienia ramion już zdemontowana. Teraz trwa mocowanie łańcuchów, które uniosą ostatni element pomnika Chrystusa Króla, głowę wraz z koroną. Właśnie w tej w tej chwili widzimy sześciu robotników w pomarańczowych kamizelkach i kaskach, mocujących łańcuchy. I znów, jak tuż przed podniesieniem ramion, przebywa mieszkańców Świebodzina. Wszyscy czekają. - Niemalże ze łzami w oczach - przyznaje Małgorzata Roszlik.


godz. 15.42 Głowa uniosła się na wysokość ok. 8-10 m. Podtrzymują ją, jak w przypadku ramion, liny. Na górze pomnika widać 7 robotników oczekujących na ostatni już element, największego pomnika Chrystusa na świecie.


godz. 15.51 Głowa Chrystusa Króla jest właśnie opuszczana na pozostałą część pomnika. Jeszcze 2 może 3 metry i największy pomnik Chrystusa Króla na świecie będzie w komplecie.


godz. 15.55 Montowanie tej części pomnika idzie bardzo szybko i sprawnie. I podobnie jak pierwszej części, czyli ramion, bardzo precyzyjnie. Zostało nie więcej niż metr do osadzenia głowy. Już powoli giną nam z oczu robotnicy, którzy znajdują się w środku pomnika. Robotnicy machają. W tej chwili niemal każdy z widzów trzyma, albo kamerę, albo aparat. Coraz więcej uśmiechu na twarzach obserwujących historyczne wydarzenie, jak mówią mieszkańcy Świebodzina.

 

godz. 15.57 I stało się! Dokładnie w tej minucie pod Świebodzinem stanął największy pomnik Chrystusa Króla na świecie. - Jestem szczęśliwy - przyznał mocno wzruszony Ryszard Burzyński

 

Źródło: http://www.gazetalubuska.pl

 

Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie.

 DALEJ

www.apokalipsa.info.pl